دسته‌بندی نشده

مواد غذایی که جلوی کاهش وزن را می گیرند

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند، تمام دغدغه شان ترازویی می شود که خود را دائماً با آن وزن می کنند. به علاوه تصور می کنند کمتر غذا خوردن، بدون ورزش ایرادی ندارد، در حالی که اینگونه نیست. دلیلش این است که با این روش شما به همراه چربی های بدن تان، ماهیچه های خود را هم از دست می دهید و اگر ماهیچه ی زیادی از دست دهید، نرخ متابولیکی تان (مقدار انرژی مورد نیاز بدن در حالت استراحت در یک محیط معتدل، زمانی که دستگاه گوارشی غیرفعال است) هم تغییر می کند. این ها تنها ۲ مورد از اشتباهاتی است که اغلب افراد در تلاش برای کاهش وزن مرتکب می شوند و اشتباهات رایج بسیار دیگری هم در رابطه با مصرف مواد غذایی وجود دارد.

در ادامه از مواد غذایی ای خواهیم گفت که مانع کاهش وزن می شوند.

۱- نوشیدنی های قنددار

محبوب ترین نوشیدنی ها چیزی بین ۴۰ تا ۶۰ گرم قند در خود دارند. این میزان ۲ تا ۳ براری حداکثر مقدار قندی است که روزانه باید مصرف کرد. و این مقدار تنها از یک نوشیدنی است. نوشابه ها و آبمیوه ها که مملوء از کربوهیدرات و کالری هم هستند، کماکان شما را گرسنه باقی می گذارند، به این دلیل که مراکز مرتبط با اشتها در مغز آن واکنشی که به کالری خوراکی ها دارند را به به کالری های مایع ندارند.

به جای این کار، آب بنوشید. اگر میانه ی خوبی با مزه ی آب ساده ندارید، چند قاچ لیموترش، چند برگ نعناع یا چند تکه از میوه های مورد علاقه تان را درون آن بریزید تا کمی مزه بگیرد. چای سبز بدون شکر هم گزینه ی خوبی است.

۲- پاستا

پایتا کربوهیدرات بسیار بالایی دارد. کربوهیدرات ها می توانند مفید باشند، اما اگر به مقدار زیادی مصرف شوند می توانند مشکلات متعددی ایجاد کنند. تحقیقات نشان داده مصرف زیاد کربوهیدرات می تواند ریسک ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. همچنین مصرف بالای کربوهیدرات باعث افزایش سطح فند خون می شود. به همین دلیل است که مصرف کربوهیدرات باید به میزان متعادل باشد، به ویژه اگر قصد کاهش وزن داشته باشید.

۳- اغلب آبمیوه ها

اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است از آبمیوه ها دوری کنید. گرچه آبمیوه ها به دلیل درست شدن از میوه گزینه ی سالمی به نظر می رسند، اما بسیاری از آن ها فرآوری شده و مملوء از قند هستند. بنابراین برای کاهش وزن مضر هستند چون به همان اندازه ی نوشابه قند دارند، اگر بیشتر از آن نباشد. از آنجایی که آبمیوه ها هیچ فیبری در خود ندارند، بهتر است به جای خرید یک پاکت آبمیوه ی پرتقال که ممکن است واقعاً میوه ای در خود نداشته باشد، خود پرتقال را بخورید.

۴- برنج

برنج برای بسیاری غذایی سبک به نظر می رسد اما اینگونه نیست. مصرف برنج می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند، مانند کاهش سطح کلسترول مفید، بالا رفتن سطح گلیسیرید و بالا رفتن فشار خون. مصرف برنج به میزان متعادل می تواند بی ضرر باشد. با این حال، مصرف زیاد این ماده غذایی مشکل ساز خواهد بود.

۵- غلات صبحانه ی درست شده از آرد سفید

غلات صبحانه شاید گزینه ی خوبی برای شروع روز خود به نظر برسد، اما مملوء از غلات تصفیه شده و قند است. مصرف زیاد قند می تواند باعث مشکلاتی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و مشکلات کبدی شود. غلات صبحانه همچنین فیبر کمی دارند و این در حالی است که تنها با فیبر است که می توانیم بعد از خوردن غذا احساس سیری کنیم.

۶- نودل های آماده

نودل های آماده سدیم بالایی دارند. یک وعده نودل حاوی حدود ۸۶۱ میلی گرم سدیم است و اگر تمام بسته را بخورید، این میزان تقریباً ۲ برابر می شود و به ۱،۷۲۲ میلی گرم می رسد. به علاوه، مصرف بالای سدیم می تواند باعث مشکلات متعددی برای افرادی شود که بدن آن ها با نمک سازگار نیست.

ریسک بالا رفتن فشار خون در این افراد بالا است. همچنین تحقیقات نشان داده کاهش مصرف سدیم باعث پایین آمدن احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی تا ۳۰ درصد می شود. بنابراین نودل های آماده هم برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند، مناسب نیستند.


منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا